JANNE LIAS - PORTFOOLIO

Projekt Koer

Reaalajas pilte genereeriv ja analüüsiv programm, installatsioon.
2019 - 2021

Eksponeeritud näitusel:
“Noore skulptori preemia näitus”, grupinäitus. ARS-i kunstilinnak, Tallinn, 2021.

Janne Lias, Projekt Koer, näitusevaade. NSPN, ARS-i kunstilinnak, Tallinn, 2021.
Janne Lias, Projekt Koer, näitusevaade. NSPN, ARS-i kunstilinnak, Tallinn, 2021.
Janne Lias, Projekt Koer. Kuvatõmmis.
Janne Lias, Projekt Koer. Kuvatõmmis.

Projekt "Koer" räägib tähenduse omistamisest juhuslikule sündmusele või kujutisele. Mind huvitasid seda alustades ebausk ning mustrite ja sümbolite otsimine sealt, kus neid pole. See algas katsest luua generatiivset kunstiteost kasutades kolmevärvilist täringut. Loodud pildile ilmus kujutis, mida hakkasin kutsuma koeraks.

Olles ilmutisest võlutud kirjutasin pilte genereeriva programmi, et leida veel kujundeid. Loodud programm kuvas ekraanile 12 ruutu mille värviks valiti juhuslikult kas kollane, punane või sinine. Tuhandeid pilte läbi vaadates rõõmustasin iga kord oma "koera" leides, justkui selles kujundil oleks eriline väärtus. 12 ruuduga pildi puhul ilmub koera kujutis harva. Samas võib programm genereerida terve ekraanitäie pisikesi ruute ja siis satub nende sekka alati mitu koera. Inimsilmale on need paraku tabamatud. Seetõttu tuli kirjutada ka programm, mis sellelt pildilt koerad üles leiaks.

Ma kogesin, et 12 ruuduga pildilt ise koera leidmine teeb rohkem rõõmu, kui ekraanitäiest ruudukestest programmi leitud mitu mulle tuvastamatut koera. Näitusekülastaja sai näha mõlema programmi tööd ning seda erinevust enda peal katsetada. Loodetavasti nägi ta ka mõnda reaalajas värskelt genereeritud koera.