JANNE LIAS - PORTFOOLIO

"Kuidas läheb?" projekt

Kunstiline uurimus, veebileht, andmed, mosaiik jms
2019 alates

Eksponeeritud näitusel:
Eesti Kunstnike Liidu 22. aastanäitus „Kevadnäitus 2022“ , Kunstihoone, Tallinn
“TASE ’22”, Eesti Kunstiakadeemia, Tallinn

Projekti põhjal on valminud Eesti Kunstiakadeemia magistritöö.
Juhendajad: Oliver Laas ja Reimo Võsa-Tangsoo

Näide küsimustest.

Mis see on?

„Kuidas läheb?“ on kunstilise (enese)uuringu projekt, mis ühendab erinevaid uurimismeetodeid, küsimusi, katseid ja kunstilisi projekte, millega alustasin Eesti Kunstiakadeemia magistriõppes. Selle käigus olen kogunud andmeid enda kohta ja uurinud nende kasutusvõimalusi kunsti materjalina.

“Kuidas läheb?” projektil baseerus ka minu magistritöö kirjalik osa, kus tutvustasin projekti ning rääkisin sellega seotud nähtustest nagu kvantitatiivsetel andmetel põhinev looming ja enesevaatlus. Mind huvitasid ka küsimused, mis puudutavad eneseuuringu mõttekust, andmetesse uskumist ja piltidel põhinevat suhtlust.

Minu eesmärk ei ole andmetest rääkides inimesi hirmutada ja tehnopaanikat õhutada (vt Katrin Tiidenberg ). Rõhk on uurimisel, kui hästi me ennast tunneme ja kas ja kuidas saavad andmed ja kaasaegne tehnika selles abiks olla.

Küsimused

Kaasajal pakutakse eneseuuringuks mitmesuguseid vahendeid. Valmislahenduste probleemina näen seda, et keskmisele kasutajale suunatud tööriist juhib tähelepanu alati samadele, hõlpsasti automaatselt mõõdetavatele väärtustele, millel ei pruugi inimese tegeliku heaoluga midagi ühist olla.

Leides, et 10000 sammu ja 8 klaasi vett ei määra minu olemust, jagasin “Kuidas läheb?” küsimuse mitmekümneks alamküsimuseks. Seega sai projekti teljeks personaalteaduse stiili uurimus, mille käigus vastan iga päev ligi sajale minu igapäevaseid tegevusi, kogemusi ja meeleolu puudutavale jah/ei-küsimusele.

Esimesed küsimused mõtlesin välja 2019. aasta detsembris. Projekti jooksul olen küsimusi korduvalt muutnud, otsides sõnastusi ja teemasid, mis iseloomustaksid kõige täpsemalt mind ja mu vajadusi.

Visualiseerimine

Teine oluline osa projektist on andmete visualiseerimine kunstiliste vahenditega ja tavapärasest erinevate tõlgendusvõimaluste otsimine. “Kuidas läheb?” projekti andmete põhjal on võimalik teha väga palju erinevaid pilte vastavalt sellele, millise ajavahemiku ja küsimuste/vastuste hulga mängu võtan.

Projekti tulemina on valminud mitmed kunstiteosed, ka minu magistritöö praktiline osa. Tagantjärele paistavad need kui omamoodi autoportreed, rääkides lugu ebakindlusest, kinnisideelisest otsingust, takerdumisest detailidesse ja inimesest, kes peab oma enesetundest arusaamiseks tabeleid tegema ja andmeid korjama.